Nákup peňaženky má oproti nákupu iných módnych doplnkov výhodu v tom, že nie je nevyhnutný osobný kontakt s tovarom. Ak nakupujete pre seba, rozhodovanie pri výbere peňaženky je podstatne jednoduchšie, máte istú predstavu o výrobku a zvažujete zvyčajne cenu. Keďže tento tovar podlieha módnym trendom iba nevýrazne, pokojne môžete uprednostniť kožený materiál s viacročnou trvácnosťou a to aj bez toho, aby ste utratili zbytočne desiatky Eur.
Kvalitné kožené peňaženky sú tiež skvelým tipom na praktický a hodnotný darček pre blízku osobu. Vaša intuícia a naše nasledovné drobné postrehy z predaja Vám pomôžu pri výbere tej správnej peňaženky.

Postup pri výbere peňaženky

Pri výbere odporúčame postupovať podľa nasledovnej schémy:

  1. Dámska , pánska, detská, prípadne športová peňaženka.
  2. Kožená, alebo syntetická peňaženka.
  3. Veľkosť peňaženky.
  4. Farba peňaženky, prípadne vzor.
  5. Klasický mincovník, či mincovník umožňujúci triedenie mincí.
  6. Peňaženka aj na doklady a karty, alebo bez.
  7. Spôsob zapínania peňaženky a mincovníka.
  8. Záľuba  obdarovaného pre zmeny, či konzervatívnosť.

Správanie sa zákazníkov pri výbere peňaženky

Zo skúseností z kamenných obchodov vieme, že najpredávanejšie sú peňaženky s klasickými, prevažne jedno, či dvoj priehradkovými mincovníkmi. Osem priehradkové mincovníky v tzv. europeňaženkách si neudržali priazeň zákazníkov.

Zapínanie mincovníka na patentku, až na drobné výnimky, je záležitosťou pánskych peňaženiek. U dámskych modelov dopyt mierne prevažuje v prospech zapínania na zips. Pánske aj dámske peňaženky s priečinkami  na doklady a karty sú výrazne viac požadované.

Vďaka cenovej dostupnosti čoraz viac zákazníkov uprednostňuje pri výbere peňaženky kožený materiál pred syntetickým.
Iba malá časť kupujúcich je ochotná investovať do novej peňaženky viac ako 30 Eur.

Pánske modely sú najviac predávané  v čiernom farebnom prevedení. Pri výbere dámskej  peňaženky farba zohráva podstatne dôležitejšiu rolu. Stále väčšej obľube u dám sa tešia červené peňaženky, v ktorých sa podľa hypotézy feng-šuej údajne množia peniaze, to sa žiaľ v našich končinách zatiaľ spoľahlivo nepotvrdilo. Pomerne veľa zákazníkov sa pri výbere peňaženky vracia k navyknutému modelu.