Podmaňujúcemu čaru peňaženky z pravej kože sa nevyrovná rýchlo pomíňajúca sa krása lacnej peňaženky z ekokože.

Kožené peňaženky

Napriek snahám ochranárskych združení vo svete, opracovaná prírodná koža nikdy nevyšla z módy. Aj kožené peňaženky sú známkou kvality a dobrého vkusu. Dnes máme množstvo lacných syntetických materiálov, no sotva niektorý z nich dokáže  nahradiť  príťažlivosť prírodnej kože pre výrobky ako sú kabelky, opasky, či kožené peňaženky.

Kvalitu kože okrem jej pôvodu ovplyvňuje aj samotný technologický proces. Pri jej spracovaní sa získa pevná, pružná vrchná vrstva s hustou vláknitou štruktúrou, ktorá sa pôsobením chemikálii mení na časovo stály materiál, ktorý je po zafarbení pripravený na ďalšie použitie v módnom priemysle. Koža je prírodný materiál,  preto si vždy  uchováva známky individuality. Lokálne rozdiely v kresbe a štruktúre dokazujú jej autentickosť a originalitu. Preto ťažko nájdeme pre daný model dve vzhľadovo identické kožené peňaženky.

Peňaženky sú pri pravidelnom, každodennom používaní vystavené veľkej záťaži. Kožené peňaženky  si uchovávajú vlastnosti, ako sú pevnosť a pružnosť podstatne dlhšiu dobu ako syntetické. Keďže tento sortiment nepodlieha tak výrazným módnym zmenám, má zmysel z hľadiska trvácnejšieho materiálu, spoľahlivosti uloženia hotovosti, kariet a dokladov, uprednostniť kožené peňaženky pred syntetickými.

Kožené peňaženky z ekokože?

Ak vám niekto ponúka lacné peňaženky z ekokože a prezentuje ich zámerne, či z nevedomosti, ako kožené peňaženky, tak sa nedajte pomýliť.
Moderný spracovateľský priemysel si poradí aj s odpadom, zomleté zvyšky kože zmiešané s tmeliacimi prísadami sú základom tzv. ekokože, ktorá sa však svojimi kvalitatívnymi vlastnosťami nevyrovná pôvodnému materiálu. Dokonale homogénna povrchová úprava s tenkou polyuretánovou vrstvou maskuje polosyntetický, oveľa menej trvácny materiál. Látky, ktoré sú v ňom obsiahnuté, podliehajú postupnej degradácii a v relatívne krátkom čase sa tak vlastnosti ekokože zhoršujú.

Koženkové peňaženky na pulte obchodu neraz rozmanitosťou ponuky a dokonalým vzhľadom zatienia svoje kožené príbuzné. Z pohľadu módy majú mnohé doplnky len krátku životnosť. Ak sa však preferuje dokonalé zladenie, má zmysel uprednostniť atraktívnosť pred trvácnosťou.