Na čo slúžia internetové peňaženky

V poslednom desaťročí sa užívateľom internetu ponúkajú nové, výhodnejšie a bezpečnejšie možnosti platobného styku. Čoraz väčšej obľube sa tešia internetové peňaženky, fungujúce ako uchovávateľky elektronických peňazí a sprostredkovateľky platobných transakcií. Umožňujú posielanie a prijímanie peňazí medzi rôznymi účtami daného systému. On-line účty sú identifikované pomocou e-mailových adries. Prevod je niekoľkonásobne rýchlejší, pričom medzi účtami danej peňaženky je okamžitý. Poplatky pri prevodoch sú oveľa nižšie než v bankách, prípadne sú nulové. Výhodou tiež je, že on-line účet zostáva aktívny, aj keď je bez prostriedkov.
Použitie elektronickej peňaženky sa odporúča najmä pri nákupe a predaji tovaru, či služieb za nižšie čiastky. V prípade, že  on-line účet nedisponuje dostatočne veľkou sumou, je možné túto stiahnuť z priradenej platobnej karty.
Ak si naopak majiteľ praje peniaze z internetovej peňaženky vybrať, môže ich previesť na reálny bankový účet, či na kreditnú kartu. Peňaženka tak umožňuje ľuďom zdržiavajúcim sa v zahraničí vyhnúť sa vysokým medzištátnym bankovým poplatkom a zdĺhavým prevodom pri posielaní peňazí. Zatiaľ však len niektoré z nich umožňujú poslanie peňazí na účty bánk v SR.

Bezpečnosť peňaženky

Významnou vlastnosťou internetovej peňaženky pri nákupoch v rôznych, najmä zahraničných  internetových obchodoch podporujúcich daný systém, je jej oveľa vyššia bezpečnosť. Všetky informácie týkajúce sa priradenej platobnej karty (číslo karty, dátum exspirácie a bezpečnostný kód) sú známe len pre danú internetovú peňaženku, ktorá funguje ako sprostredkovateľ. Pri platobnom úkone užívateľ uvedie iba e-mail a heslo. Previazanosť on-line účtu s kartou zabezpečí presun peňazí z karty bez toho, že by obchodník získal informácie o samotnej karte.

Výber paňaženky

V súčasnej dobe existuje vo svete veľké množstvo internetových peňaženiek. Najznámejšie, najviac používané a označované za bezpečné sú: PayPal, Google WalletSkrill (Moneybookers), WePay, 2Checkout. Jednotlivé internetové peňaženky sa navzájom líšia výškou prevodných poplatkov. Podľa povahy prevažujúcich transakcií je možne si vybrať takú peňaženku, ktorá je pre užívateľa najvýhodnejšia. On-line účet je možné vytvoriť si zadarmo.
Najrozšírenejším platobným systémom v širokej sieti internetových obchodov v celosvetovom meradle je peňaženka PayPal. Od roku 2012 je táto peňaženka kompatibilná s účtami vo väčšine bánk v SR. Umožnila to spolupráca spoločnosti so slovenskou platobnou inštitúciou TrustPay, keď bola spustená funkcia bankového dobíjania. Tak môžu aj zákazníci, ktorí nemajú bankovú kartu, previesť peniaze z ich bankového účtu práve prostredníctvom TrustPay na svoj PayPal účet a platiť online.